
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| Hold Current | 60 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 65 A, 71 A |
| Schedule B | |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 1 kV |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State RMS Current - It RMS | 8 A |
| Gate Trigger Current - Igt | 50 mA |
| On-State Current | 8 A |
Stock: 2889
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78226
Ext.Price$0.78226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78226 | $0.78226 |
| 10 | $0.35394 | $3.53940 |
| 25 | $0.32244 | $8.06100 |
| 50 | $0.29374 | $14.68700 |
| 100 | $0.26760 | $26.76000 |
| 300 | $0.25037 | $75.11100 |
| 500 | $0.23425 | $117.12500 |
| 1000 | $0.21886 | $218.86000 |
| 3000 | $0.20427 | $612.81000 |
| 5000 | $0.19065 | $953.25000 |
| 10000 | $0.17868 | $1786.80000 |
